Rýmařovští gymnazisté zvítězili v okresním přeboru škol v šachu

K předvánočnímu času mladých šachistů patří okresní finále přeboru škol, kde čtyřčlenné týmy žáků a studentů škol celého okresu bojují nejen o pozici nejlepšího okresního družstva, ale zároveň o postup na lednové krajské kolo. V okrese Bruntál se přebor škol uskutečnil v pátek 9. 12. 2016 v tradičním místě konání – ve Vrbně pod Pradědem. Rýmařovské školy měly na turnaji hned dvojí zastoupení – Gymnázium a SOŠ Rýmařov v kategorii středních škol a Základní školu Rýmařov v kategorii starších žáků.

Družstvo starších žáků ve složení Matěj Papaj, Lukáš Polách, Marek Šuba a Tomáš Řoutil se statečně pralo se silnou konkurencí a dosáhlo na celkové deváté místo. Tým gymnázia šel do soutěže s motivací získat zpět loni ztracený titul, o který jej připravilo družstvo Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál. V rýmařovském družstvu proběhla oproti loňsku výrazná změna, když místo dlouholeté opory družstva Jana Homoly, který v loňském roce odmaturoval, nastoupil nováček v sestavě Adam Štěpán. Adam byl vůbec na svém prvním šachovém turnaji v životě, a i přes to byl velmi platnou součástí družstva. V divokém průběhu turnaje se nakonec rýmařovskému týmu ve složení Jan Štefanišin, Štěpán Krobot, Lukáš Pavlásek a Adam Štěpán podařilo porazit všechny soupeře včetně mírně favorizovaného Bruntálu a zvítězit tak s náskokem tří bodů.

Vrbenského turnaje se celkově zúčastnilo rekordních 27 družstev ve třech kategoriích. Potvrdil se tak rozvoj šachu na školách po celém okrese. Poděkování patří nejen organizátorům za skvěle připravený turnaj, ale také vedení obou rýmařovských škol za podporu a umožnění účasti na turnaji. Dále je nutno vyzdvihnout práci pana Martina Slováka, který žáky na turnaj tradičně doprovázel a již dlouhé roky obětavě pracuje na rozvoji rýmařovského mládežnického šachu.

Lukáš Pavlásek