Ve velké ceně Rýmařova v šachu se utkali mladí hráči z celého okresu

V sobotu 6. 11. 2021 se do SVČ Rýmařov sjelo na šest desítek mladých šachistů a šachistek z celého okresu, aby poměřili své síly na Velké ceně Rýmařova v šachu. Ve hře byly nejen turnajové vavříny, ale také cenné body do celkového hodnocení seriálu okresních Velkých cen. Žáci se utkali celkem ve třech kategoriích a jedna další kategorie byla určena pro jejich doprovod.

Hned od začátku bylo v očích mladých šachistů a šachistek vidět nadšení, že se po roční přestávce způsobené koronavirem opět potkávají se svými kamarády nad šachovnicí. Na úvod pořadatelé připomenuli úspěšný loňský on-line ročník a poděkovali všem hráčům, kteří se jej zúčastnili.­­­ Poté již proběhlo rozlosování a šlo se na to!

V nejmladší kategorii benjamínků, kde je obvykle vidět největší zápal pro hru, předvedl spanilou jízdu Matyáš Herentin ze Šachů Krnov, který všechny své partie vyhrál a obsadil zcela zaslouženě první místo. Dominanci Šachů Krnov v této kategorii potvrdili druhá Alena Kadlecová a třetí Martin Krygel. Rýmařovský šachový oddíl v kategorii benjamínků reprezentoval Leo Novák. Leo, který byl na svém prvním turnaji a už zde měřil své síly i s účastníky MČR, předvedl statečný výkon, získal svůj první turnajový bod a umístil se na 14. místě.

Druhou kategorií byli mladší žáci. V této kategorii se většinou utkávají hráči, kteří se šachu již nějakou dobu věnují, výjimkou ale nejsou ani ti, kteří s královskou hrou teprve začínají. Vítězství v mladších žácích si po velmi vyrovnaném průběhu nakonec připsal krnovský Matěj Bala před svým oddílovým kolegou Tadeášem Střížem, kdy o vítězi při shodě bodů rozhodovalo až pomocné hodnocení. Krnovskou hegemonii nad touto kategorií narušil třetí Matyáš Rybár ze Sokolu Vrbno pod Pradědem. Rýmařovští Václav Ondra a Filip Krečmer obsadili 14. a 15. místo.

Nejzkušenější a věkem nejstarší hráči se utkali v kategorii starších žáků, která nabídla strhující podívanou i z pohledu rýmařovských barev. Favorit byl jasný – mistr ČR do 10 let Matěj Mydlář, který by sice věkem patřil ještě mezi mladší žáky, ale již pravidelně bojuje se staršími soupeři. Matějova jízda byla prakticky nezastavitelná, ani v jedné z prvních šesti partií nezaváhal a drtil jednoho soupeře po druhém. V posledním kole se utkal s domácím favoritem Davidem Staníkem, který předváděl celý turnaj krásné šachy a pomalu stoupal startovním polem vzhůru.

David, ač šachově méně zkušený, se výzvy v podobě republikového šampiona vůbec nezalekl a dlouhou dobu sahal po vítězství. Výhodu se mu nakonec uplatnit nepodařilo, ale i tak si opakováním tahů zajistil remízu a byl tedy jediným hráčem, který proti Matějovi neprohrál. Bohužel David si v turnaji vybral smůlu měrou vrchovatou a skončil těsně na nepopulárních bramborách, což zavinila hlavně technickou chybou prohraná partie druhého kola. Medaile si nakonec mezi staršími žáky rozdělili zlatý Matěj Mydlář z Krnova, stříbrný Jan Vrba z Bruntálu a bronzový David Stilecz z Města Albrechtic.

Po medaili dlouhou dobu sahal i další rýmařovský reprezentant Patrik Gruss. Ten předváděl pohlednou hru, bohužel však nezvládal koncovky v časové tísni. Turnaj i tak zakončil na kvalitním osmém místě. Zbylí rýmařovští reprezentanti ve starších žácích Josef Jureček, Ivan Holub, Milan Hamšík a Erich Schreiber obsadili 16., 17., 19. a 21. místo.

Poslední kategorií byla kategorie OPEN určená pro doprovod hráčů, trenéry a žáky, kteří věkem nespadají do žádné z předchozích kategorií. Vítěz turnaje OPEN byl překvapivý. Stal se jím dorostenec Vilém Walters z Bruntálu, který vypálil rybník svým mnohem zkušenějším soupeřům. O druhé a třetí místo se podělili rýmařovský Martin Slovák a bruntálský Zbyněk Vrba.

Na závěr se sluší konstatovat, že uspořádání turnaje bylo vzhledem ke stále nepříznivé epidemiologické situaci samo o sobě úspěchem. Poděkování si zaslouží hráči, kteří se jej zúčastnili, a potom všichni, kdo přiložili ruku k dílu při organizaci. Dále je nutné poděkovat partnerům akce, a to Městu Rýmařov a SVČ Rýmařov.