Sezóna 2021–2022 se pro šachovou Jiskru nesla ve znamení „brambor“

Předešlé dva roky dění ve světě sportu velmi nepříznivě ovlivnila pandemie koronaviru. Uplynulá sezóna 2021–2022 tak byla pro mnoho klubů a oddílů možností znovu obnovit plnohodnotnou činnost. Nejinak tomu bylo v případě šachového oddílu ŠO Jiskra Rýmařov. Šachová Jiskra se opět zapojila do bojů v regionálních soutěžích družstev a pro své juniory připravila bohatý turnajový program.

 

Sezóna pro Jiskru, jako obvykle, začala v polovině září 2021, kdy po prázdninové přestávce obnovil svou činnost šachový kroužek při SVČ Rýmařov. K radosti trenérů se podařilo navýšit mládežnickou členskou základnu, protože ke zkušeným harcovníkům přibyly i nové tváře. Šachový kroužek pravidelně navštěvovalo asi 17 mladých šachistů a šachistek, čímž se uplynulý školní rok řadí k nejúspěšnějším v novodobé historii rýmařovského šachu.

 

Od října potom pro žáky šachového kroužku začala turnajová sezóna. Prvními akcemi, kterých se mladí rýmařovští šachisté zúčastnili, byla krajská Grand Prix v Krnově a Velká cena Města Albrechtic. Na těchto turnajích se však ještě na rýmařovských hráčích projevil tréninkový výpadek z uplynulých sezón a nepodařilo se zaznamenat výrazný výsledek.

 

Hned na dalším turnaji – domácí Velké ceně Rýmařova – však došlo k silnému výsledkovému procitnutí. Dvojice starších žáků David Staník a Patrik Gruss bojovala celý turnaj o medaile. Bohužel smůla v posledních kolech rozhodla o tom, že rýmařovští hráči zůstali těsně pod stupni vítězů, přičemž Davida Staníka na 4. místě připravil o medaili pouhý bod v pomocném hodnocení. Přestože si David udržel vysoký standard hry i do dalších turnajů, „bramborová“ smůla se mu lepila na paty po celý zbytek sezóny, kdy obsadil 4. místo na Velké ceně Krnova, 5. místo na Velké ceně Bruntálu a opět 4. místo na okresním přeboru žáků. Oddílovou smůlu navíc podtrhlo 5. místo Erika Grusse v okresním přeboru, kterému na titul zlato chyběl jeden jediný bod. Nicméně vynikající vyrovnanost výkonů nakonec přinesla ovoce a David Staník získal úžasné 3. místo v celkovém hodnocení okresního seriálu Velkých cen.

 

Na mládežnických turnajích Rýmařov dále reprezentovali již zkušení matadoři Roman Svatoň, Milan Hamšík, Erich Schreiber, Ivan Holub, Filip Krečmer, Vašek Ondra a Josef Jureček, kteří si, ačkoliv neatakovali stupně vítězů, připsali několik velmi kvalitních umístění v první třetině startovního pole. Své turnajové premiéry si odbyli i Leo Novák v kategorii benjamínků a Jan Martinček v kategorii mladších žáků, přičemž oba dva ukázali, že v sobě mají velký potenciál do dalších let.

 

Mladí šachisté se rovněž zapojili do Okresního přeboru škol v šachu, kam vyslalo dvě družstva Gymnázium a SOŠ Rýmařov. Dorostenci ve složení Erik Gruss, David Staník, Patrik Gruss a Šimon Nádvorník vybojovali stříbrné medaile. Družstvo starších žáků: Milan Hamšík, Filip Krečemer, Vojtěch Kaplan a Erich Schreiber (ZŠ Rýmařov) prozatím sbíralo zkušenosti a obsadilo 6. místo.

 

V dospělých kategoriích se rýmařovské „A“ družstvo zapojilo do krajské soutěže. V první polovině sezóny drtili rýmařovští hráči jednoho soupeře po druhém a dostali se do čela tabulky. V druhé polovině sice přišlo několik remíz a prohry s favority soutěže z Bruntálu a Opavy, nicméně i tak se podařilo obsadit velmi kvalitní 4. příčku. Výsledek je o to cennější, že se podařilo výraznou měrou zapojit odchovance šachového kroužku. Do základní sestavy se vedle již zkušeného Erika Grusse propracoval i David Staník, který díky povedené sezóně dosáhl na svůj první ELO rating 1591 bodů, čímž v tomto ohledu stanovil rýmařovský rekord. Do krajské soutěže se dále zapojili Patrik Gruss, Roman Svatoň, Milan Hamšík a Erich Schreiber.

 

„B“ tým Jiskry se poté zapojil do okresního přeboru, ve kterém obsadil poslední 5. místo. Nutno však podotknout, že v této soutěži dává Rýmařov tradičně šanci žákům, kteří odehráli 90 % všech partií družstva. Proto dosažený výsledek nelze hodnotit jako neúspěch.

 

Jiskra svou sezónu ukončila s koncem školního roku. Po dobu letních prázdnin přerušil svou činnost šachový kroužek. S koncem sezóny byli vyhodnoceni nejlepší oddíloví mladí hráči, kterými se stali David Staník (nejlepší žák), Jan Martinček (skokan roku – žáci), Leo Novák (skokan roku – benjamínci). Na závěr nezbývá než poděkovat hráčům (žákům i dospělým), trenérům a rodičům mladých šachistů za další povedenou sezónu. Činnost šachového kroužku se znovu rozběhne se začátkem školního roku – 9. září 2022. Rádi mezi sebou uvidíme nové tváře!