Velká cena Rýmařova v šachu listopad 2017

Asi padesátka mladých šachistů přijela v sobotu 11. 11. 2017 do příjemného prostředí místního SVČ, aby se utkali nejen o diplomy a medaile, ale hlavně o body do celkového pořadí okresního seriálu Velkých cen žáků okresu Bruntál. Turnaj pořádaný Šachovým oddílem Jiskry Rýmařov společně s SVČ Rýmařov zavedl novou kategorii a byl úspěšný i pro domácí barvy.

Pro mladé šachové nadšence byly vypsány 3 kategorie – benjamínci (ročníky 2009 a mladší), mladší žáci (ročníky 2008–2006) a starší žáci (ročníky 2005–2003). Rýmařovský šachový oddíl se rozhodl zavést novinku a uspořádat rovněž doprovodný turnaj pro trenéry, rodiče a ostatní šachové nadšence, kteří nespadali do žádné z těchto kategorií. Na všechny hráče čekalo sedm těžkých kol, během kterých byly vidět hezké partie, protože se všichni statečně prali o co nejlepší výsledek.

Turnaj potvrdil dlouhodobý trend rozvoje šachu v okrese Bruntál. Do Rýmařova se sjela silná konkurence, někteří mladí hráči získali ostruhy dokonce i na celostátních soutěžích. V kategorii benjamínků se prosadil Tadeáš Stříž z Krnova, který se umístil na prvním místě před duem z Města Albrechtic Matyášem Grčkem (2. místo) a Davidem Hudczem (3. místo).

Klání mladších žáků opanovali hráči Krnova, když zvítězil Matěj Jaššo před druhým Janem Weczerkem a třetím Adamem Pelcem. V této kategorii měl trojnásobné zastoupení i rýmařovský šachový kroužek. Již ostříleného Josefa Jurečka, který získal hezké 13. místo, doplnili Ondřej Dokoupil a Roman Svatoň, kteří šachový kroužek navštěvují teprve od konce září. Oba nové hráče je potřeba pochválit za velkou odvahu a za to, že hned na svém prvním turnaji vybojovali body (což zdaleka není samozřejmé).

Nejstarší žákovská kategorie přinesla domácím největší radost. Rýmařovský hráč Marek Šuba hrál výborný turnaj. Podlehl pouze pozdějšímu vítězi Adamu Řeháčkovi z Vrbna a se ziskem 6 bodů ze 7 se umístil na stříbrném stupínku před další šachistkou z Vrbna Janou Matuškovou. Rýmařovský úspěch doplnil pátý Tomáš Řoutil. Oběma hráčům velmi gratulujeme za prosazení se v těžké konkurenci.

Velmi pozitivních ohlasů se dočkal i doprovodný turnaj. Zúčastnění byli rádi za možnost sehrát partie s hráči, s nimiž se běžně nepotkávají. Zvítězil Vladimír Pán z Bruntálu před druhým Michalem Weczerkem (Krnov) a třetím Petrem Matonohou (Bruntál). Rýmařov reprezentoval Martin Slovák, který obsadil pěkné 5. místo. Doufáme, že se tato kategorie prosadí i do dalších turnajů pořádaných Okresním šachovým svazem Bruntál.

Turnaj se, i přes menší časovou prodlevu na začátku, vydařil. Od mnoha hráčů byly slyšet pozitivní ohlasy. Velmi uspokojivé byly výsledky i pro domácí šachovou obec. Na závěr se sluší poděkovat všem, kdo se na organizaci podíleli, a také sponzorům: Městu Rýmařov, firmám Lamont, Turistické známky a RM servis Rýmařov za poskytnutí cen, a také SVČ Rýmařov za umožnění organizace akce a její podporu.

Výsledky naleznete na:

Starší žáci:

http://chess-results.com/tnr313608.aspx?lan=5&art=4&wi=821

Mladší žáci:

http://chess-results.com/tnr313607.aspx?lan=5&art=4&wi=821

Benjamínci:

http://chess-results.com/tnr313600.aspx?lan=5&art=4&wi=821

Doprovod:

http://chess-results.com/tnr313609.aspx?lan=5&art=1&wi=821