Šachisté z Rýmařova mají za sebou letošní sezónu

Letošní sezona byla pro rýmařovskou šachovou obec úspěšná. Hráči si měli možnost po letech znovu vyzkoušet krajskou soutěž, mnozí dosáhli kvalitních výsledků na turnajích, ať už individuálně či v rámci družstva, a podařilo se přilákat nové svěřence do místního šachového kroužku.

Rýmařovští šachisté zahájili letošní sezónu na turnaji O pohár města Moravský Beroun, kde v konkurenci některých poloprofesionálních hráčů dosáhl Jan Štefanišin výborného 6. místa. Povedlo se získat také doplňkové ceny v soutěži o nejlepší hráče do určitého ratingu (J. Štefanišin – nejlepší hráč do 1750 ELO, L. Pavlásek – nejlepší hráč do 1500 ELO). Honza 6. místo zopakoval, rovněž v silné konkurenci, o 14 dní později v Břidličné na Memoriálu Jana Hnila. Dále se pak stejný hráč prosadil v dalším průběhu sezóny ještě několikrát. Na vánočním turnaji ve Vrbně a dvakrát na česko-polské sérii turnajů příhraničních regionů dokonce pronikl do nejlepšího trojlístku.

Sluší se zmínit ještě kvalitní 3. místo pana Martina Slováka, dlouholetého šachového trenéra, na okresním přeboru jednotlivců a připomenout účast žáků Gymnázia a SOŠ Rýmařov (1. místo – střední školy) a ZŠ Jelínkova Rýmařov (9. místo – základní školy) na okresních přeborech škol.

Zatímco v turnajových kláních přicházely úspěchy již od začátku podzimu, úvod do krajské soutěže se šachistům vůbec nepovedl. Do konce roku družstvo platilo nováčkovskou daň a nepodařilo se mu zvítězit. A i když remízy se dvěma silnými družstvy Opavy dávaly určitou naději, byla situace velice nepříjemná a hrozil sestup. Hned v prvním zápase letošního roku však přišlo vítězství a Rýmařov se sérií dobrých výsledků odpoutal ze sestupových příček.

Na rozdíl od A týmu, který sváděl urputné bitvy v krajské soutěži, neměl tým B hrající okresní přebor žádné velké ambice a zaměřil se na vyzkoušení nováčků v sestavě. Své první ostruhy získali Tomáš Řoutil, Marek Šuba a Erik Gruss. Všichni se snažili a odehráli pěkné partie. Doufáme, že nám brzy podaří do týmových soutěží zařadit i čtyři nové svěřence, kteří od září navštěvují šachový kroužek.

Na závěr bych rád poděkoval všem, kdo se na úspěšné sezoně podíleli. V první řadě jsou to hráči, ale dík patří i vedoucím, trenérům a rodičům, bez jejichž pomoci s dopravou by se mladí šachisté nemohli některých turnajů zúčastnit.

Lukáš Pavlásek

ŠO Jiskra Rýmařov